استفاده از مواد طالبان در ولایت خوست کمرنگ شده است

موقعیت: Khost

در گذشته بسیاری از باشندگان ولایت خوست سرود طالبان، ویدئو های مبارزات آنها و دیگر شعارهای شورشیان را در موبایل‌های خود نگه‌داری می‌کردند.

بعضی مردم واقعا موادی مورد تایید طالبان را دوست داشتند؛ دیگران هم این مواد را به عنوان بیمه در موبایل خود نگهداری میکنند تا از شر طالبان در امان باشند.

سید نور، یکی از باشندگان ولسوالی سپیره در ولایت خوست می‌گوید:«طالبان موبایل‌های مردم را برای موسیقی و ویدئو تلاشی می‌کنند. اگر چیزی پیدا کنند موبایل را می‌شکنند و آن شخص را تهدید می‌کنند.»

کامپیوترکاران در شهر خوست - عکس از فاروق جان منگل

کامپیوترکار در شهر خوست – عکس از فاروق جان منگل

مردم به جای موسیقی و فیلم موبایل خود را با شعارهای طالبان پر می‌کنند.

وی ادامه می‌دهد:«مردم احساس می‌کنند باید این مواد را در موبایل خود نگه‌داری کنند تا طالبان از آنها خوش‌شان بیاید.»

هرچند، دولت این نوع خدمت به طالبان را تأیید نمی‌کند. بسیاری بر این باور هستند که شیوع این نوع مواد باعث می‌شود این گروه شورشی بیشتر از آنچه هست محبوب و قدرتمند جلوه کند.

جهان گل، یکی از کامپیوترکاران مارکت حمام در شهر خوست می‌گوید:«نزدیک به یک سال پیش، نیروهای امنیتی وارد بازار شده و کامپیوترهایی که مواد مربوط به طالبان را به فروش می‌رساندند را توقیف کردند. آنها مردم را نیز جریمه کردند. حالا کسی جرأت نمی‌کند مواد مربوط به طالبان را در موبایل خود نگه‌داری کند، پس درخواست برای این مواد کمتر شده است.»

جهان گل می‌گوید مواد طالبان از منابع مختلف می‌آیند.

کامپیوترکار در شهر کابل - عکس از نویدالله پاسون

کامپیوترکار در شهر کابل – عکس از نویدالله پاسون

جهان گل می‌گوید:«بعضی مردم این مواد را برای کامپیوترکاران می‌آورند، و کامپیوترکاران می‌توانند از موبایل‌های دیگران کاپی کنند. ولی همه‌روزه مردم بیشتری به اینترنت و رسانه‌های اجتماعی دسترسی دارند، پس درخواست برای این این نوع مواد کمتر و کمتر می‌شود.»

رحمت شاه، یکی دیگر از باشندگان ولسوالی صبری تجربه مشابهی دارد.

وی می‌گوید:«در گذشته مردم سرودهای طالبان را به عنوان زنگ موبایل خود قرار می‌دادند، ولی امروزه آنها نمی‌خواهند تحت تأثیر طالبان قرار بگیرند. به جای سرودهای جنگ طالبان، آنها از «نعت» استفاده می‌کنند و ویدئوهای مذهبی در موبایل‌های خود نگه‌داری می‌کنند.»

(۱۸۲)

استفاده از مواد طالبان در ولایت خوست کمرنگ شده است

درباره نویسنده
-