موقعیت:

اخیراً گزارش شد که یک مرد در ولسوالی کجران ولایت دایکندی دخترش را به یکی از سادات محل،‌ خمس داده است. این دختر شاگرد صنف اول مکتب بوده و هشت سال سن داشته که از سوی پدرش به یکی از روحانیان با نفوذ منطقه به خمس داده می‌شود.

مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون حقوق بشر در ولایت دایکندی با تأیید این خبر گفته‌اند که پس از آگاهی در این مورد با نیروهای امنیتی در تماس شده‌اند، عاملان این رویداد توسط نهادهای امنیتی دستگیر شده و دختر هم‌اکنون نزد نیروهای امنیتی محل قرار دارد.

dokhtar-b-ezaye-khoms

حمیده وفایی، یکی از خبرنگاران شهروندی از ولایت دایکندی، در تماس تلفونی با پیوندگاه در مورد این خبر که پدری در ولسوالی کجران، منطقۀ درۀ غلامو فرزند هشت ساله خود را به خمس داده است گفت،  حدود یک‌سال پیش این پدر کودکش را به یک روحانی با نفوذ منطقه به نام سید نصرالله موسوی به خمس داده است. هفتۀ پیش؛ وقتی که آن‌ها می‌خواستند این دختر را به عقد پسر ۱۲ ساله‌ای این روحانی سادات در بیاورند؛ این مسئله توسط مردم محل به نیروهای امنیتی و کمیسیون حقوق بشر ولایت دایکندی گزارش شد و نیروهای امنیتی از این رویداد جلوگیری کردند.

به دنبال نشر این خبر، هیئتی متشکل از ریاست حقوق وزارت زنان همراه با مسئولان دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر و نیروهای امنیتی، برای پیگیری این قضیه به این ولسوالی رفتند تا تحقیقات بیشتر در این زمینه انجام دهند. عاملان این رویداد به دنبال تحقیقات اولیه از سوی پولیس دستگیر شده‌اند.

حمیده وفایی ادامه داده است که دیگر روحانیون منطقه نیز پس از انتشار این خبر، این عمل را شدیداً محکوم کرده و آن‌را ناروا، ناجایز و توهین به کرامت انسانی دانسته‌اند. روحیان محل از نهادهای مربوطه خواسته است که عاملان این رویداد باید براساس احکام نافذۀ کشور مورد پیگرد قرار گیرند.

مسعود اختیاری، دیگر شهروند خبرنگار نیز گفته است که تاکنون زمان خمس دادن این دختر به سادات مشخص نیست؛ اما این مسئله مهم هم نیست که روشن شود. مهم این است که چگونه این‌ها انسان را به انسان، به عنوان خمس به سادات می‌دهند.

سید مهدی موسوی دیگر شهروند خبرنگار پیوندگاه گفته است، پدر دختر به دلیل عدم آگاهی از احکام اسلامی یا بی‌توجهی به اصول و قوائد اسلامی باید مورد پیگرد قرار بگیرد و مهم‌تر از همه، این روحانی سادات است که مرتکب گناه کبیره شده است.

11015953_321427014733775_8999095499640755479_n

به گفتۀ او، سید نصرالله موسوی، که روحانی است خود احکام خمس را می‌داند و می‌فهمد که خمس چیست و به کی‌ها تعلق می‌گیرد او از این مسئله آگاهی داشته است که این عمل مبنای شرعی ندارد؛ پس چرا این کودک را به عنوان خمس قبول کرده است.

دوم؛ همه می‌دانند و این روحانی هم در مقاطع دیگر ممکن خمس اهالی منطقه را جمع و تفریق  کرده و اصولا پی‌ می‌برده است که خمس در زمان غیبت به دو حصه تقسیم می شود؛ قسمت آن مال امام وقسمتی از آن به سید فقیر تعلق می‌گیرد. حالا این روحانی با پذیرش خمس، این کودک را چگونه نصف می‌کرده و سهم به اصطلاح امام را از مال خودش جدا می‌کرده است. به باور این شهروند خبرنگار، این روحانی باید هم طبق معیارهای شرعی و هم طبق معیارهای حقوق بشری که مرتکب زیرپا کردن کرامت انسانی شده است باید مجازات شود.

در سوی دیگر، این اولین و آخرین مورد از این دست نیست که در دایکندی و دیگر ولایت‌های کشور اتفاق بیافتد. این سلسله از رویداد از گذشته‌های دور تاکنون مروج است و همین‌اکنون هم ادامه دارد. دولت بایستی تمام موارد از این دست را شناسایی و فهرست کرده و برای جلوگیری از آن باید آگاهی‌دهی کند؛ قوانین سخت‌گیرانه وضع کند و به‌گونۀ جدی عوامل رویداد این ‌چنینی را تحت پیگرد قانونی قرارد داده و مجازات کند.

(۶۸۱۱)

پدری در دایکندی دختر خردسال خود را به خمس داد

درباره نویسنده
-