موقعیت:
توسط

امپشن افغانستان ثبت‌نام برنامۀ منحصر به فردش، نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان، را آغاز کرد. این رویداد سالانۀ تکنالوژی، حالا در سومین سال فعالیت، موضوعات داغ در رسانه‌های اجتماعی و بهترین شیوه‌های استفاده شده در فضای روبه‌رشد رسانه‌های اجتماعی در افغانستان را به بحث می‌گیرد.

در سال‌های گذشته، نشست سه روزه توجه قشر عظیمی از متخصصان و کارشناسان حوزۀ رسانه‌های اجتماعی، اعم از داخل و خارج کشور را جلب کرده است.

بین بروجیز، مدیر برنامه‌های امپشن افغانستان توضیح می‌دهد: «نشست رسانه‌های اجتماعی، مشابهی نشست‌های جهانی TED Conferences، unconference و hackathon می‌باشد.» او ادامه می‌دهد: «ما مصمم هستیم که بیش از ۱٫۰۰۰ هزار شرکت کننده و سخنگو را از سرتاسر افغانستان و بیرون از کشور، به منظور پیوستن و توسعۀ اجتماع درحال رشد رسانه‌های اجتماعی افغانستان، در کابل گردهم آوریم.»

و به واقعیت این اجتماع در حال رشد است. براساس آخرین گزارش‌ها، کاربران شبکه‌های اجتماعی افغانستان از ۹% در سال ۲۰۱۳ میلادی به ۱۲٫۳% در سال ۲۰۱۴ میلادی رسیده است. در حدود ۱٫۳ میلیون افغان به رسانه‌های اجتماعی دسترسی دارند که بیش از یک میلیون این جمعیت تنها در فیسبوک، یکی از شبکه‌های مشهور رسانه‌های اجتماعی، حساب کاربری باز کرده‌اند. همانگونه این آمار پیوسته افزایش می‌یابد، رویداد مثل نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان می‌تواند در استفادۀ مؤثر از تکنالوژی برای توسعه و پیشرفت مفید تمام شود.

عکس از جریان نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان ۲۰۱۴

فایقه سلطانی، یکی از هنرمندان مقیم کابل و کاربر فعال رسانه‌های اجتماعی می‌گوید: «رسانه‌های اجتماعی نقش کلیدی در بازتاب مشکلات اجتماعی، به ویژه مشکلات زنان، ایفاء کرده است.» خانم سلطانی، از شرکت کنندگان نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان و یکی از نویسندگان پیوندگاه Paiwandgāh است.

سلطانی با اشاره به خانم جوانی که اواخر سال گذشته توسط جمعیت خشمگینی در کابل به اتهام قرآن‌سوی زجرکش شد می‌گوید: «به عنوان مثال، به قضیه فرخنده نگاه کنید. رسانه‌های اجتماعی سبب شد که تک‌تک عاملان این قضیه حساب پس بدهند.» ویدیو کلیپ‌های که پس از این قضیه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد، برای شناسایی چهره‌های عاملان این قضیه مورد استفادۀ پولیس قرار گرفت. او تأکید می‌کند که «رسانه‌های اجتماعی در ابعاد مختلف سبب توانمندی زنان شده است. حتا زنانی که سواد ندارند و در چهار دیواری خانه‌ها محصوراند، حالا به نحوری دسترسی به رسانه‌های اجتماعی دارند.»

در واقع، تأثیرات رسانه‌های اجتماعی از موضوعات مکرر نشست همه سالۀ رسانه‌های اجتماعی است. آیلین گوا، مؤسس امپشن افغانستان در بیانیۀ افتتاحیۀ نشست سال گذشته بر اهمیت تأثیر رسانه‌های اجتماعی تأکید کرده گفت: «رسانه‌های اجتماعی بیشتر از یک پلت‌فارم است. تأثیرات ناشی از این رسانه‌ها مهمتر از خود تکنالوژی است.»

گزارش کامل این سخنرانی را این‌جا تماشا کنید:

نشست رسانه‌های اجتماعی پیشرفت قابل توجهی در دنیای تویتر دارد. کاربران شبکه‌های اجتماعی افغان، در مورد نشست و تأثیرات ناشی از آن با استفاده از هشتک #ASMS2015 تویت می‌کنند.

مثل سال‌های گذشته، #ASMS2015موضوعات مختلفی مانند؛ گشایش از تکنالوژی جدید، نمایشگاه، میزگرد و کارگاه‌های جالب آموزشی را که توسط برخی از متخصصان داخلی و بیرونی به بحث گرفته می‌شوند را راه‌اندازی کرده است.

احمد شجاع، شریک مؤسس امپشن افغانستان می‌گوید: «کارمندان ما بیشترین تلاش‌شان را به خرج می‌دهند تا بهترین برنامه را باهدف افزایش معلومات، آموزش و آشنایی کاربران انترنت با تازه‌ترین‌های دنیای رسانه‌های اجتماعی و تکنالوژی برگزار نمایند.»

شجاع می‌افزاید: «اکثر سخنرانان این برنامه مشهورترین چهره‌های‌اند که در رشتۀ‌شان تخصص‌ کامل دارند و برای اولین‌بار در افغانستان حضوریافته و سخنرانی خواهند کرد.»

سفارت آیالات متحدۀ امریکا در افغانستان، از شرکای مالی نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان #ASMS2015 است و وزارت‌خانه‌های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی و اطلاعات و فرهنگ از این برنامه حمایت می‌کنند. شریک رسانه‌ای ما تلویزیون شمشاد است که برنامه‌های ما را به‌گونۀ زنده پوشش می‌دهد و شریک رسانه‌های چاپی و آنلاین ما نیز آژانس خبری پژواک است.

اگر از علاقمندان رسانه‌های اجتماعی در افغانستان و مایل به شرکت در این نشست هستید، برای حضور در نشست #ASMS2015 این‌جا ثبت‌نام نمایید!

نوت: پیوندگاه Paiwandgāh یکی از پروژه‌های نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان است که توسط امپشن افغانستان مدیریت می‌شود.

(۷۷)

#ASMS2015: ثبت‌نام نشست رسانه‌های اجتماعی افغانستان آغاز شد

درباره نویسنده
-