هزاران نفر در دفاع از برنامه دولت به مسیر عبور خط برق توتاپ، در خوست تظاهرات کردند

موقعیت: خوست

 

شهر خوست – فعالان مدنی، بزرگان قبایل، جوانان، تاجران، به همراه هزاران نفر از مردم عام روز (یک‌شنبه، ۲۶ ثور) گردهم آمدند تا صدای خود را در مورد خط برق توتاپ همراه کنند. آنها از دولت خواسته‌اند که به رهبران سیاسی اجازه ندهند تا از این موقعیت استفاده کرده و مشکل ایجاد کنند.

تظاهرکنندگان خوست می‌خواهند که خط برق، همانطور که فیصله شده، از مسیر سالنگ عبور کند. آنها تهدید کرده‌اند که اگر این مسیر تغییر کند، آنها به تظاهرات صلح‌آمیز خود ادامه خواهند داد و از هر نوع حرکت قانونی استفاده می‌کنند تا دولت را مجبور کنند به حق آنها رسیدگی کنند.

توتاپ به یک معضل بزرگ تبدیل شده است که تظاهرات گسترده‎ای در کشور به دنبال داشته و در چندین ولایت شده است. در یک طرف کسانی قرار دارند که می‎خواهند خط برق از مسیر ولایت بامیان عبور کند. و در سمت دیگر کسانی که می‌خواهند این خط از مسیر سالنگ عبور کند.

این موضوع حالا فراتر از مسئله نیروی برق شده است. اکثریت جمعیت بامیان هزاره هستند و جمعیت خوست اکثریت پشتون. هزاره‌ها ادعا می‌کنند که فیصله تغییر مسیر خط برق از بامیان یک تبعیض قومیتی می‌باشد؛ پشتون‌ها با همان مقدار عصبانیت، شکایت دارند که هزاره‌ها فقط به دنبال ایجاد مشکل هستند.

13234941_608722949302785_2072925724_o

تجمع اعتراضی روز یک‌شنبه در خوست. عکس از فاروق منگل

تظاهرات در خوست که در آن تقریبا ۱۰٫۰۰۰ نفر در آن گردهم آمده است، در میدان ورزشی شهر خوست شروع شد و تا چهارراهی عدالت ادامه پیدا کرده است.

عبدالولی واحدزی، رئیس شورای ولایتی خوست یکی از برگزارکنندگان این تظاهرات است می‌گوید، نوکران کشورهای خارجی می‌خواهند مشکل ایجاد کنند تا به اهداف سیاسی خود برسند.

او می‌گوید: «تغییر مسیر این لین برق مشکلات طولانی‎مدت برای دولت بوجود خواهد آورد. اگر صدای ما شنیده نشود، ما مقابل قصر ریاست جمهوری خیمه می‌زنیم و تا زمانی که با خواسته‌های ما موافقت نشود به تظاهرات ادامه می‌دهیم.»

حاجی رسول‎محمد تنی، یکی از مظاهره کنندگان می‌گوید، ولایت پکتیا که در همسایه‌گی خوست قرار دارد همیشه در انزوا قرار گرفته است و توجه کمی به توسعه آن شده است. او می‌گوید در بسیاری از موارد این ولایت به حق قانونی خود نرسیده است.

حاجی رسول می‌گوید: «اگر مسیر این لین برق تغییر کند پیامدهای بدی خواهد داشت. کسانی که بین مردم تفرقه می‌اندازند و از این موقعیت برای رسیدن به اهداف سیاسی خود استفاده می‌کنند مسئول خواهند بود.»

تظاهرکنندگان تصاویر رهبران هزاره‌ای که به نظر آنها تلاش به تفرقه پراکنی بین مردم می‎کنند را حمل می‎کنند و بر علیه آنها شعار سر می‌دهند.

درکنار درخواست حق‌شان در مورد پروژه توتاپ، تظاهرکنند‌گان توهین به رئیس‌جمهور اشرف غنی در لندن را محکوم کرده‌اند. در روز (جمعه، ۲۴ ثور) شماری از افغان‎ها کنفرانس خبری رئیس‌جمهور غنی در Royal United Services Institute را قطع کرده و وی را دروغ‌گو خوانده و در مورد تغییر مسیر پروژه توتاپ به سالنگ اعتراض کردند. محافظان رییس‎جمهور، حداقل دوتن از این اخلال‌گران از سالن بیرون کشیدند.

تظاهرات در مورد توتاپ به هلمند، پکتیا، پکتیکا و لوگر رسیده است که تظاهرکننده‌گان از دولت می‌خواهند که پروژه توتاپ از مسیر سالنگ عبور کند، و تهدید کرده‌اند که اگر تغییری در این پلان بوجود بیاید تظاهرات بیشتری در راه خواهد بود.

(۶۳)

هزاران نفر در دفاع از برنامه دولت به مسیر عبور خط برق توتاپ، در خوست تظاهرات کردند

درباره نویسنده
-