اطلاعات شخصی از تلفون‎های هوشمند به بیرون درز می‎کند؟ پس این تلفون‎ها خیلی هم هوشمند نیستند!

موقعیت: جلال‌آباد

جلال‎آباد، ولایت ننگرهار – پسر جوانی که تجارت تازه‎ای را به نام «ثبت موزیک» راه‎اندازی کرده است از من می‎پرسد: «ویدیوهای فامیلی، عکس‎های محفلی یا آهنگ و فیلم می‎خواهی؟»

او ادامه می‎دهد که با چند افغانی ما مطالب و داده‎های سرگرم کننده‎ای را برای کسانی که تلفون هوشمند دارند و به انترنت دسترسی ندارند، ثبت می‎کنیم.

برخی از مشتریان ما وقتی می‎بینند، مطالبی را که در تلفون‎های‎شان جابه‎جا می‎کنیم برای‎شان خیلی آشنا هستند، یکه میخورند.

یکی از شهروندان جلال‎آباد که نخواست نامش گرفته شود گفت: «من در مهمانی بودم که دیدم بچه‎ها به تلفون همدیگر اطلاعات و فایل بلوتوت می‎کردند.» او ادامه داد: «یکه خوردم وقتی دیدم این بچه‎ها عکس‎های فامیلی خانواده مره به همدیگر می‎فرستادند.»

پس از یک پرس‎وجوی مختصر او دریافت که یکی از مهمانان این فایل‎ها را از یک کسبه‎کار «ثبت موزیک» به دست آورده است.

مردی که همین الانم خشمگین به نظر می‎رسید گفت: «من نزد آن مرد ثبت موزیک رفتم و ازش خواستم که کمی فایل در تلفونم ثبت کند.» او به پیوندگاه گفت: «او در تلفونم مقدار زیادی عکس ذخیره کرده که در میان‎شان برخی از عکس‎های خانواده من نیز شامل بودند.» او ادامه داد: «من آن مرد را سخت لت کردم.»

در جامعۀ سنتی و محافظه‎کار مثل افغانستان، این مسئله مایه ننگ بزرگی است که عکس‎های خانواده کسی در بدل چند افغانی در معرض دید عموم قرار بگیرند.

13220143_1193889710641976_1797172110_n

عکسی از مراکز ثبت موزیک و مشتریانش در شهر جلال‌آباد. گلستان تمیم

در حالی که شرکت‎های مخابراتی و پروژه‎های زیربنایی در یک‎ونیم دهه اخیر در افغانستان رشد خوبی داشته است، اما بازهم در مرحله‎های ابتدایی است و تکنالوژی چندان جای‎پای خود را در میان مردم باز نکرده است. این به این معنی است که ممکن مردم در سراسر افغانستان به تلفون‎های هوشمند دسترسی داشته باشند؛ اما جمعیت کمی از این مردم در مناطق شهری است که به انترنت دسترسی دارند.

مردان جوانی با مخ تجارتی وارد بازار شده‎اند تا این خلاها را پر کنند. این مردان جوان با راه‎اندازی غرفه‎ای در کنار جاده‎ها، عکس، ویدیو، موسیقی و دیگر فایل‎ها در تلفون‎های هوشمند کاربران می‎افزایند. با این کار این افراد در واقع احساس دروغینی را به این جمعیت می‎دهند که آن‎ها به انترنت دسترسی دارند، اما مسئله امنیت هیچ‎گاهی در هنگام دادن تلفون برای ثبت فایل، جدی گرفته نمی‎شود.

در قضیه بالا بالاخره مشخص شد که عکس‎های شخصی خانواده این پسر، پس از آن‎که برادر خرد خانه تلفون را گم کرده بود، در همه جا منتشر شد.

او به پیوندگاه گفت: «کسی که تلفون ما را یافته بود، او را به یکی از مراکز ثبت موزیک فروخته بود و او عکس‎های ما را در بازار عمومی ساخته است.» او ادامه می‎دهد: «دولت باید اقدامی برای جلوگیری از انتشار عکس‎های خانوادگی مردم که عمومی می‎شوند، انجام دهد.»

در حال حاضر، دولت افغانستان هیچ‎گونه شکایتی را در این خصوص دریافت نکرده است.

اورنگ صمیم، رییس اطلاعات و فرهنگ ولایت ننگرهار گفته است، تا کنون هیچ‎گونه شکایتی را در این خصوص دریافت نکرده‎ایم.

او گفت: «برای جلوگیری از بروز این نوع موارد، ما در هماهنگی با ریاست حج و اوقاف و شورای ولایتی کمیسیونی را ایجاد کرده‎ایم.» او تصریح کرد: «در صورتی که شکایتی از دکانداری به دست بیاوریم که فایل‎های شخصی مردم را در بازار عرضه کرده باشد، آن دکان را مسدود می‎کنیم.»

با این همه، صمیم از مردم می‎خواهند که در حفظ اطلاعات داخل تلفون‎شان، خود احتیاط به خرج دهند.

او گفت: «ما از تمامی فامیل‎های محترم می‎خواهیم که عکس‎ها و ویدیوهای خانوادگی‎شان را در تلفون‎شان ذخیره نکنند.» او افزود: «در صورتی که افراد فایل‎های شخصی خود را ذخیره می‎کنند، متوجه آن‎ها و تلفون‎شان باشند.»

ذبیح‎الله، مرد ۲۵ ساله باشنده ولسوالی بتی‎کوت ولایت ننگرهار معتقد است که بزرگان خانواده بایستی بر محتویات تلفون همراه اعضای فامیلش کنترل داشته باشد و «وقتا‎ فوقتا» آن‎ها را بررسی کرده و مطمین شود که محتویات داخل تلفون‎شان برای خانواده‎شان دردسرساز نشود.

13181162_1193889707308643_29340449_n

عکسی از یکی از مراکز ثبت موزیک در شهر جلال‌آباد. عکس از گلستان تمیم

او پیشنهاد می‎کند: «خانواده‎ها باید برای فرزندان‎شان تلفون‎های ساده تهیه کنند تا تلفون‎های هوشمند گران قیمت.» او افزود: «در مناطق ماه از مهمانی‎های خصوصی و محافل عروسی عکس و ویدیو بر می‎دارند که سرانجام از ثبت موزیک‎های روی بازار سر در می‎آورند.»

ذبیح‎الله، از کسبه‎کاران روی سرک نیز می‎خواهد که از انتشار عکس‎های و ویدیوهای شخصی مردم خودداری کنند.

او افزود: «به عنوان یک مسلمان من از همۀ این افراد می‎خواهم که فایل‎های خانوادگی افراد را دست‎به‎دست نکنند. این کار نه تنها لطمه‎ای به شخصیت‎ خانواده می‎زند که فضای بی‎باوری و غم‎انگیزی نیز در خانواده‎ها مستولی می‎شود.»

دورانی تدبیر، یکی از کسانی است که در شهر جلا‎ل‎آباد موزیک ثبت می‎کند و موزیک و عکس به مشتریانش می‎فروشد. او می‎گوید که از فایل‎های خانوادگی مردم اغلب به دو هدف استفاده می‎شود.

به قول دورانی: «یک گروه از افراد به دلیل خصومت‎های شخصی و خانوادگی شدیدا تلاش می‎کند که با انتشار عکس‎های خانوادگی طرف، آن‎ها را بی‎اعتبار بسازد و در دید عموم پایین بیاورند.» اما او زبانش را زود گاز می‎گیرد و ادامه می‎دهد: «ما این کارها را نمی‎کنیم.» دوم؛ مردم از دیدن فایل‎های خصوصی مردم لذت می‎برند.

او ادامه می‎هد که فایل‎های مردم در صورتی در معرض خطر قرار می‎گیرند که اول؛ افراد جامعه تلفون‎های خود را گم کنند و دوم؛ توانند از داده‎های داخل تلفونش به‎صورت درست محافظت کنند.

تدبیر می‎افزاید: «افراد زیادی با تلفون هوشمند اینجا مراجعه می‎کنند که هنوز نمی‎دانند که چگونه از تلفون‎های هوشمند استفاده ببرند.» او تأکید می‎کند: «مردم باید تلفون‎های خود را به کسانی برای ذخیره محتویات جدید بدهند که واقعا روی آن‎ها اعتماد دارند.»

(۵۳۲)

اطلاعات شخصی از تلفون‎های هوشمند به بیرون درز می‎کند؟ پس این تلفون‎ها خیلی هم هوشمند نیستند!

درباره نویسنده
-