برف فروشی برای امرار معاش در خوست

موقعیت: خوست

همانطور که در بخش‌هایی از افغانستان، هوای تابستان گرمای شدیدی را به همراه دارد، شماری از کارآفرینان راه خوبی برای کمک به مردم پیدا کرده‌اند. آنها برای مبارزه با گرمی هوای این بخش‌های از کشور، برای مردم برف می‌فروشند.

محمد الیاس، یک فروشنده برف در ولایت خوست می‌گوید: «برف به‌طور طبیعی پاک و سالم می‌باشد، و از یخ ارزان‌تر است به همین دلیل برف فروشی می‌کند.»

افغانستان دارای کوه‌های بلند زیادی است که اغلب این کوه‎ها برف‎گیراند و همیشه خنک؛ برعکس دره‎هایی که همواره هوای گرمی دارند. در سوی دیگر، نبود نیروی برق در سراسر کشور، افغان‌ها را مجبور کرده تا همیشه به دنبال راه‌هایی طبیعی برای سرد نگه‎داشتن آب و تازه نگه‎داشتن غذای‌شان باشند.

شماری از تاجرین در ولایت خوست، در جنوب شرقی افغانستان، از این فرصت استفاده کرده‌اند و از ذخیره‌های طبیعی برف که در این بخش‌های از کشور به وفور وجود دارند کسب درآمد کنند.

Snow-2-300x225

عکس از فروشندگان برف در ولایت جنوب شرقی خوست. عکس از مشفق

احمدالله منگل، یک فروشنده برف می‌گوید: «ما برف را در جاهای مخصوص ذخیره می‌کنیم و در هوای گرم تابستان آن را بیرون آورده به فروش می‌رسانیم. فروش برف هم برای ما سود دارد و هم خدمتی به مردم است.»

طوری که منگل می‌گوید، او یک کیلو برف را به قیمت ۱۰ کلدار پاکستانی (در بخش‌های از جنوب و جنوب‌ـ‌شرق کشور مردم به عوض پول ملی افغانستان برای معاملات روزانه از کلدار استفاده می‌کنند) به فروش می‌رساند.

منگل می‌گوید که برف فروشی تجارت خوبی است. او سال گذشته بیش از ۷۵۰ هزار کلدار پاکستانی از تجارت برف درآمد داشته و امیدوار است که درآمد امسال هم حداقل به همان پیمانۀ سال گذشته باشد. در کشوری که درآمد سرانه آن در حدود ۷۰۰ دالر است، این یک تجارت سودآور به نظر می‎رسد.

تجارت برف به این سادگی‌ها نیست، آن‌گونه که تاجران برف می‌گویند این شغل‌شان خیلی زمان‌بر است. مردم برف‌های تمیز را از کوه‌ها جمع آوری می‌کنند، آن را در پلاستیک پوشانده و در جاهای ویژه نگه‌داری می‌کنند تا از آب شدن آنها جلوگیری کنند. آنها سوراخ‌های بزرگی در زمین و دور از تابش مستقیم خورشید ایجاد می‌کنند و اشیای قیمتی و ارزشمند خود را در آن دفن می‌کنند.

منگل می‌گوید: «زمانی که برف را جمع‎آوری و به‌طور مناسب انبار کردیم، می‌توانیم آن‌ها را در تابستان بیرون بیاوریم و به فروش برسانیم.»

در هوای گرم تابستان، ده‌ها موتر برف‌ها را به بازارهای محلی، جایی که مردم آنها را خریداری می‌کنند می‌آورند. ولی طبق گفته الیاس، پیدا کردن مکان مناسب برای فروش برف در این روزها با دشواری‌هایی همراه است. به دلیل اینکه فروشندگان برف موترهای خود را در محل‌های پارک موقت ایستاد می‌کنند و مقامات دولتی آن‌ها را آزار می‌دهند، ولی از فراهم کردن جای مناسب برای آن‌ها خودداری می‌کنند.

این فروشنده می‌گوید: «بزرگ‌ترین مشکل ما پیدا کردن جای مناسب برای فروش برف است.»

ولی به‌نظر می‌رسد باشندگان محل مشکلی نداشته باشند. تا زمانی که برف ارزان و فراوان باشد، همیشه مشتری خواهد داشت.

(۲۵۹)

برف فروشی برای امرار معاش در خوست

درباره نویسنده
-