مرگ در جاده‌ها: چرا حوادث جاده‌ای جان بسیاری را در افغانستان می‌گیرد؟

موقعیت: کابل

برروی دیوار یکی از «شرکت‎های ترانسپورتی/مسافرتی کندهار عکسی با عنوان «شهید» آویزان بود. فروشنده تکت با اشتیاق در مورد عکس توضیح می‌داد: «او راننده بس ۳۰۳ شرکت مسافرتی ما بود. در یک تصادف در شاه‌راه کابل‎ـ‎کندهار شهید شد.»

او تنها «شهیدی» نبود که در این حادثه کشته شده بود. بیش از ۳۰ مسافر دیگر هم در این حادثه کشته و زخمی شده‎بودند.

از او پرسیدم: «چرا این راننده لقب شهید گرفته است؟ شاید کسانی که در جاده‌های بد و خام بی‎دقت رانندگی می‌کنند بیشتر قاتل هستند تا شهید.»

فروشنده کاملا ساکت شد.

رانندگی بد توسط شرکت‌های حمل‎ونقل باعث مرگ بسیاری از مسافران شده‎اند. در واقع، تصادفات جاده‌ای، بعد از جنگ و حملات قلبی، در بین بالاترین دلایل مرگ‎و‎میر در افغانستان قرار دارد. این آمار خیلی بالاتر از دیگر دلایل عمده مرگ‎ومیر مانند: مرگ در زمان ولادت، مرگ‎ومیر مادران، و انواع سرطان می‌باشد.

نثار که یکی از باشند‌گان ولایت غزنی است. او داستان خود را به این‌گونه بیان می‌کند:

«مسافرت در بس‌های ۳۰۳ بازی با مرگ است. وقتی من قصد مسافرت دارم، خانواده‌ام به من اجازه مسافرت با بس‌های ۳۰۳ را نمی‌دهند، چون حرف‌های بدی در مورد آنها و راننده‌گان آنها شنیده‌اند. آخرین حادثه‌ای که در شاه‌راه کندهار‎ـ‎غزنی اتفاق افتاد، بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی به همراه داشت. مشکلات زیادی وجود دارد، ولی ما نمی‌دانیم به کجا شکایت کنیم. مین‌ها شکاف‎های عمیق و بزرگی بر جاده‌ها باقی گذاشته‌اند، رانندگان مراقب نیستند و همیشه در حال مصرف حشیش هستند و زند‌گی مردم را به خطر می‌اندازند.»

در روز ۱۹ ثور سال ۱۳۹۵ دو بس ۳۰۳ در شاه‌راه کندهار‎ـ‎غزنی با یک تانکر تیل تصادف کردند. همانطور که این شخص گفت، این رویداد بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی به همراه داشت و این بس‌ها کاملا سوخته بودند.

حال مردم زیادی از مسافرت با بس‌های ۳۰۳ ترس دارند.

نجیب‌خان که می‌خواست از کابل به غزنی برود، در مورد چگونگی سفرش با بس‌های ۳۰۳ تردید دارد. او می‌گوید: «این یک مشکل بزرگ است. تصادف‌هایی که این بس‌ها موجب آنها شده‌اند وحشتناک هستند. رانندگان قبل از آغاز سفر خود حشیش مصرف می‌کنند و این باعث بی‌دقتی آنها در رانند‌گی می‌شود که منجر به تصادف می‌شود. حالا نمی‎دانم، امامن نمی‌خواهم زندگی خود را به خطر بیاندازم.»

باشندگان ولایت کندهار از دولت می‌خواهند که شرکت‌های مسافرتی‌ای که چنین مشکلاتی در زند‌گی مردم بوجود می‌آورند را جریمه کند. بسیاری دولت را به‌خاطر بی‌توجهی و عملکرد ضعیف و کندشان ملامت به بی‎کفایتی می‌کنند. اما وزارت ترانسپورت و هوانوردی به صورت فعالانه شرکت‌هایی که سابقه خوبی ندارند را تحت نظارت قرار می‌دهند.

از میان ۹۴۳ شرکت حمل‎ونقل ثبت شده در این وزارت، جواز فعالیت نزدیک به ۲۳۰ شرکت به دلیل عدم رعایت قوانین ترافیکی اخیرا لغو شده است.

به گفته مسئولان این وزارت، عدم توجه رانند‌گان به قوانین، استفاده از مواد مخدر در زمان رانند‌گی و بی‌دقتی در شاه‌راه‌ها، از دلایل عمدۀ امار مرگ‎ومیر در این جاده‎ها می‌باشند.

مقام‎های حکومت افغانستان، از روز دوم جوزا به عنوان مصونیت شاه‌راه‌ها تجلیل کرد. در مراسمی در کابل، معاون وزیر ترانسپورت دیدگاه خود در مورد مشکلات موجود در این راستا را این‎گونه بیان کرد. او تأکید داشت که مشکل اصلی در رقم بالای مرگ‎ومیر جاده‎ای در افغانستان به دلیل عدم تطبیق قانون است.

سید ولی سلطان می‌گوید: «کمبود پولیس‌های ترافیکی در شاه‌راه‌ها باعث می‌شود که رانند‌گان قوانین ترافیکی را نادیده بگیرند و با بی‌دقتی رانندگی کنند.»

وی افزود، فقط در سال گذشته ۱۴۰۰ نفر، به شمول زنان و کودکان در حوادث مختلف ترافیکی در کشور جان خود را از دست دادند و بیش از ۴۰۰۰ مسافر دیگر هم زخمی شدند.

(۱۸۲)

مرگ در جاده‌ها: چرا حوادث جاده‌ای جان بسیاری را در افغانستان می‌گیرد؟

درباره نویسنده
-